Telefon: 0534.236.19.50 E-Posta : support@gmail.com
Adres : Semerciler Mah. 781. Sok. No: 5 Kat: 1 Mai Psikoloji Adapazarı/ Sakarya Working Hours : Sun - Friday 24hr1
Eng
  • Yazar
  • Tarih
    Aralık 10, 2021
  • Yorumlar
    0

Bağlanma Stilleri

Hepimiz küçükken bakım verenimizle kurduğumuz ilişkilerle beraber bir takım bağlanma şekilleri oluştururuz. Bunlar güvenli, saplantılı, kayıtsız ve korkulu bağlanmadır.
Güvenli Bağlanma
Kendine ve diğerlerine karşı Olumlu düşüncelere sahiptir. Kendilerini sevilmeye değer bulurlar, başkalarını güvenilir ve iyi niyetli bulurlar. Başkalarıyla yakınlık kurabilirler ve özerk olmayı da başarırlar.
Saplantılı Bağlanma
Benlik algısı ölümsüzdür, kendilerini sevilmeye ve değer görmeye layık bulamazlar. Özgüvenleri düşüktür ama başkalarına karşı Olumlu düşünürler. Yakın ilişkilerinde kendilerini kanıtlama eğiliminde olurlar ve ilişkilerinde gerçekçi olmayan beklentilere girerler. Diğerlerini memnun etmek için çok uğraşırlar ve bu sebepten çok fazla değersizlik duygusu yaşarlar.
Kayıtsız Bağlanma
Bireyin kendi benlik algısı Olumlu ama başkalarına yönelik algıları olumsuzdur. Özgüvenleri yüksektir ama acı çekmekten korktukları için başkalarına güvenmek ve duygusal ilişkilere girme yönünde isteksiz olurlar. Yakın ilişkilerin gerekliliğini reddederler.
Korkulu Bağlanma
Bireyin hem kendine hem de diğerlerine yönelik Benlik algıları olumsuzdur. Diğer insanlarla yakınlık ve sosyal ilişkiler kurmak isterler ama güven problemi yaşadıkları için ve reddedilmekten korktukları için kuramazlar. Bu bağlanma stilleri erken çocukluktan oluşmaya başlar ve sosyal ilişkilerimizle beraber davranış şekillerimizi de etkiler. Bağlanma stilimizi öğrenmeyle beraber ilişkilerde yaşadığımız sorunların sebeplerini de öğrenmeye ve fark etmeye başlayabiliriz.

Online Randevu Talebi